INFORMACE K ZÁPISU DO MATEŘSKÉ ŠKOLY

Co potřebujete k zápisu

Co potřebujete k zápisu?

Pokud školka nepořádá nějakou speciální akci (např. úklid zahrady nebo táborák) potřebujete k zápisu obvykle pouze občanský průkaz, rodný list dítěte, někdy i dítě samotné. K přihlášce budete v některých zařízeních vyplňovat také rovnou evidenční kartu dítěte. Součástí přihlášky bývá i potvrzení od lékaře, že je dítě schopné nastoupit do předškolního zařízení.

Přestože jde každému o umístění dítěte v jakékoli MŠ, není k zahození navštívit dny otevřených dveří, nebo se alespoň setkat s ředitelkou školky a poptat se, jak to u nich funguje, jak chodí děti ven, jaké mají děti akce ve školce, jak spí, co obědvají a svačí, jak se řeší různé kritické situace apod.

Co by mělo dítě při nástupu do školky umět

  • dítě by mělo mít nastavený spací a stravovací režim. Zjednoduší mu toranní vstávání, přizpůsobí se době svačiny a oběda, či spánku po obědě
  • dodržovatzásady hygieny
  • jíst samostatně příborem nebo lžící a pít z hrnečku
  • nepomočovat se do plen
  • alespoň částečně se umět obléknout, menším dětem paní učitelky vždy pomůžou
  • umět si říct, že potřebuje na toaletu
  • umět se vysmrkat
  • požádat o pomoc a poděkovat
  • pozdravit a rozloučit se
  • umět poznávat a pojmenovat věci, aktivity

Většina rodičů je nervózní, když jejich ratolest neumí odrecitovat básničku nebo namalovat jednoduchý tvar, jako to dokáže třeba sousedovo stejně staré dítě. Ale rozdíly ve schopnostech mezi takto malými dětmi (kolem třetího roku) jsou naprosto normální a není třeba propadat panice, když naše dítě umí míň než jiné.

V mateřských školách se děti tyto umělecké, ale i jiné dovednosti většinou rychle naučí. Duševní vývoj a rozhled dítěte se již po několikaměsíčním pobytu ve školce velmi urychlí. Školky neplní pouze tu viditelnou funkci pohlídat dítě, když jsou jeho rodiče v práci, ale v první řadě mají za úkol děti vychovávat a učit je všemu, co by v tomto věku měly znát a umět.

Každá školka má jiné přednosti a jiný seznam aktivit, avšak společným cílem mateřských škol  je uvést děti do reálného životarozvíjet osobnost každého z nich, umět ho naučit spolupracovat, zařadit se do kolektivu a umět se v něm pohybovat.

Dětem velmi pomůže vstřícná, spravedlivá výchova rodičů. Nezapomínejte, že komunikace je pro dítě to nejdůležitější. Povídejte si s nimi, vyprávějte jim, nechte vyprávět děti a samozřejmě čtěte jim.

Byť je pro vás těžké po letech strávených doma dát své děti do školky, navíc když některé pláčou a nechtějí se od maminek odloučit, věřte, že po pár dnech si většina dětí ve školce zvykne, najdou si kamaráda a rády s vámi budou sdílet aktivity, které ve školce společně dělali.

 

Napsat komentář